True Wireless Stereo (TWS) headphones for calls and music with active noise cancellation. They feature Bluetooth 6.1 connectivity, a USB Type-C charging port, and up to 30 hours of playtime with the charging case.
True Wireless Stereo (TWS) headphones for calls and music with active noise cancellation. They feature Bluetooth 6.1 connectivity, a USB Type-C charging port, and up to 30 hours of playtime with the charging case.
Guarantee
24 month
Delivery from Europe in
8 - 9
business days
True Wireless Stereo (TWS) in-ear headphones designed for calls and music with active noise cancellation. Features: Bluetooth 6.1 connectivity, USB Type-C charging port, and up to 30 hours of battery life with charging case.
Features | |
|---|---|
| Product type | True Wireless Stereo (TWS) Earphones |
| Brand | Samsung |
| Model | Galaxy Buds 4 |
Specifications | |
| Dimensions (W x H x D) | 18.3mm x 30.5mm x 19.3mm |
| Weight | 4.6 grams |
| Charging case weight | 45.1 grams |
| Charging case dimensions (W x D x H) | 51mm x 28.3mm x 51mm |
| Battery capacity (headphones) | 45mAh |
| Battery capacity (in charging case) | 515mAh |
| Continuous playback time (ANC off) | 6 hours |
| Continuous playback time (ANC on) | 5 hours |
| Continuous playback time (in charging case) | 30 h (ANC off), 24 h (ANC on) |
| Bluetooth version | 6.1 |
| Noise reduction type | Active |
| Microphone type | Built-in MEMS microphone |
| Number of microphones | 3 |
| International Protection (IP) Class | IP54 |