-
−11%
Wireless headphones JBL Wave Beam 2 TWS blue
Wireless headphones JBL Wave Beam 2 TWS blue
Guarantee
12 month
Delivery from Lithuania in
2 - 4
business days
Life's too short for boring. JBL Wave Beam 2 earbuds feature exciting JBL Pure Bass Sound, plus Active Noise Canceling and Smart Ambient technology so you decide how much of the outside world you want to hear. Manage hands-free crisp, clear calls with just a tap on the earbuds. Use the JBL Headphones app to customize your sound and Voice Prompts language. Connect seamlessly with up to 8 Bluetooth® devices and switch effortlessly from one to another. And with up to 40 hours of playback time, they're a great everyday sound companion.
| Driver size (mm) | 8 mm / 0.3" Dynamic Driver |
| Number of Microphones | 4 |
| Driver sensitivity at 1kHz/1mW (dB) | 100 dB SPL@1 kHz |
| Dynamic frequency response range (Hz) | 20Hz - 20kHz |
| Impedance (ohms) | 16 ohms |
| Maximum SPL | 95 dB |
| Earbud weight (g) | 4.3 g per pc (8.6 g combined) |
| Charging case weight (g) | 41 grams |
| Total Weight (g) | 49.6 grams |
| Earbud dimensions (mm) | 32.4 x 22.0 x 23.3 |
| Charging case dimensions (mm) | 64.3 x 25.8 x 48.0 |
| Bluetooth version | 5.3 |
| Bluetooth profiles | A2DP V1.4, AVRCP V1.6.2, HFP V1.8 |
| Bluetooth frequency | 2.4GHz - 2.4835GHz |
| Bluetooth transmitted power | <12 dBm (EIRP) |
| Bluetooth transmitted modulation | GFSK, π/4-DQPSK, 8DPSK |
| Battery Type (Earbud) | Lithium-ion battery (50 mAh / 3.85 V) |
| Battery Type (Case) | Lithium-ion battery (550 mAh / 3.7 V) |
| Charging time (hours from empty) | 2 hours |
| Music playtime (ANC off) | Up to 10 hours |
| Music playtime (ANC on) | Up to 8 hours |
| Talk time (ANC off) | Up to 6 hours |
| Total Battery Life | Up to 40 hours (ANC off) |
| IP Code | IP54 (Earbuds) / IPX2 (Case) |
| JBL Headphones App Support | Yes |
| Voice Aware | Yes |
| Fast Pair (Google) / Swift Pair (Microsoft) | Yes |