-
−27%
Vention Echo Lite E11 Headset True Wireless Stereo (TWS) Open-ear Calls/Music USB Type-C Bluetooth White
Vention Echo Lite E11 Headset True Wireless Stereo (TWS) Open-ear Calls/Music USB Type-C Bluetooth White
Guarantee
24 month
Delivery from Europe in
6 - 11
business days
| Warranty period | 1 year(s) |
| USB Type-C charging port | Yes |
| Height | 32.9 mm |
| Width | 23.9 mm |
| Carrying case height | 2.22 cm |
| Right earpiece weight | 3.5 g |
| Carrying case depth | 4.53 cm |
| Left earpiece weight | 3.5 g |
| Carrying case width | 6.04 cm |
| Windows operating systems supported | Yes |
| Mobile operating systems supported | Android, iOS |
| Recommended usage | Calls/Music |
| Plug and Play | Yes |
| Backlight | No |
| Cable length | 0.25 m |
| Product colour | White |
| Product type | Headset |
| Housing material | Acrylonitrile butadiene styrene (ABS) |
| International Protection (IP) code | IPX4 |
| Protection features | Waterproof |
| Wearing style | Open-ear |
| Control unit type | On-ear control unit |
| Headset type | Binaural |
| Suggested gender | Boy/Girl |
| Control type | Touch |
| Market segment | Consumer |
| Suitable for indoor use | Yes |
| Suitable for outdoor use | Yes |
| Music playback | Yes |
| AC adapter included | No |
| Quantity | 1 |
| Cables included | USB Type-C to USB Type-A |
| Charging case | Yes |
| Charging stand | No |
| Compliance certificates | RoHS, CE |
| Wireless range | 10 m |
| Bluetooth | Yes |
| Connectivity technology | True Wireless Stereo (TWS) |
| Bluetooth version | 5.4 |
| USB connector | USB Type-C |
| Bluetooth profiles | HFP, HSP, A2DP, AVRCP |
| True Wireless Stereo (TWS) technology | Yes |
| Battery capacity | 0.111 Wh, 30 mAh |
| Battery type | Built-in battery |
| Battery operated | Yes |
| Continuous audio playback time | 6 h |
| Charging source | USB |
| Continuous audio playback time (with charging case) | 30 h |
| Battery capacity (charging case) | 300 mAh |
| Input current (earpieces) | 0.03 A |
| Input current (charging case) | 0.25 A |
| Input voltage (earpieces) | 5 V |
| Input voltage (charging case) | 5 V |
| Manual | Yes |
| Operating frequency | 2402 - 2480 MHz |
| Microphone type | Built-in |
| Microphone frequency | 20 - 10000 Hz |
| Driver unit | 1.3 cm |
| Intraaural headphones type | Earbuds |
| Ear coupling | Intraaural |
| Audio formats supported | AAC, SBC |
| Doesn't contain | Mercury, Cadmium, Lead |