Skullcandy Dime 3 Headset True Wireless Stereo (TWS) In-ear Calls/Music/Sport/Everyday Bluetooth Black
Skullcandy Dime 3 Headset True Wireless Stereo (TWS) In-ear Calls/Music/Sport/Everyday Bluetooth Black
Guarantee
24 month
Delivery from Europe in
6 - 11
business days
| Net weight | 34 g |
| Depth | 23 mm |
| Width | 39 mm |
| Weight | 37 g |
| Height | 59 mm |
| Volume control | Touch |
| Recommended usage | Calls/Music/Sport/Everyday |
| Product colour | Black |
| International Protection (IP) code | IPX4 |
| Headset type | Binaural |
| Wearing style | In-ear |
| Product type | Headset |
| LED indicators | Yes |
| Charging case type | Wired |
| Charging case | Yes |
| Accessories included in set | 3 sizes gel eartips |
| Cables included | USB Type-C |
| Charging case connector type | USB Type-C |
| Quantity | 1 |
| Connectivity technology | True Wireless Stereo (TWS) |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth version | 5.3 |
| Battery type | Built-in battery |
| Continuous audio playback time (with charging case) | 20 h |
| Fast charging | Yes |
| Battery operated | Yes |
| Continuous audio playback time | 8 h |
| User guide | Yes |
| Headset connectivity | Bluetooth 5.3 |
| Connector type | USB-C |
| Microphone type | Built-in |
| Warnings | Regularly check the condition of the batteries to prevent leaks., Do not use near sources of heat or flame., Keep away from children. |
| Ear coupling | Intraaural |
| Headphone sensitivity | 104 dB |
| Total Harmonic Distortion (THD) | 3% |
| Headphone frequency | 20 - 20000 Hz |
| Impedance | 16 Ω |
| Driver unit | 6 mm |
| Battery life | 1320 min |