Skullcandy Crusher Evo Headset Wired & Wireless Head-band Calls/Music USB Type-C Bluetooth Black
Skullcandy Crusher Evo Headset Wired & Wireless Head-band Calls/Music USB Type-C Bluetooth Black
Guarantee
24 month
Delivery from Europe in
6 - 11
business days
| Weight | 312 g |
| LED indicators | Yes |
| Product colour | Black |
| Control type | Slider, Buttons |
| Headset type | Binaural |
| Recommended usage | Calls/Music |
| Foldable | Yes |
| Detachable cable | Yes |
| Volume control | Button |
| Wearing style | Head-band |
| Product type | Headset |
| Cables included | AC, USB Type-C |
| Travel case | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| Connectivity technology | Wired & Wireless |
| USB connector | USB Type-C |
| 3.5 mm connector | Yes |
| Bluetooth version | 5.0 |
| USB connectivity | Yes |
| Battery operated | Yes |
| Charging source | USB |
| Fast charging time | 10 min |
| Continuous audio playback time | 40 h |
| Microphone type | Built-in |
| Ear coupling | On-ear |
| Impedance | 32 Ω |
| Headphone frequency | 20 - 20000 Hz |
| Sound pressure level | 95 - 100 dB |