-
−1%
SHOKZ OpenSwim Pro Headset Wireless Open-ear Sports Bluetooth Grey
SHOKZ OpenSwim Pro Headset Wireless Open-ear Sports Bluetooth Grey
Guarantee
24 month
Delivery from Europe in
6 - 11
business days
| Warranty period | 2 year(s) |
| USB Type-C charging port | Yes |
| Weight | 27.5 g |
| Suitable for outdoor use | Yes |
| Backlight | No |
| Product colour | Grey |
| Product type | Headset |
| Market segment | Consumer |
| Control type | Buttons |
| International Protection (IP) code | IP68 |
| LED indicators | Power |
| Recommended usage | Sports |
| Headset type | Binaural |
| Wearing style | Open-ear |
| Volume control | Button |
| Protection features | Sweat resistant, Waterproof |
| Refurbished | No |
| Suitable for indoor use | Yes |
| Recommended age group | Adult |
| Suggested gender | Boy/Girl |
| Music playback | Yes |
| Cables included | USB Type-C |
| AC adapter included | No |
| Carrying case | Yes |
| Warranty card | Yes |
| Bluetooth version | 5.4 |
| Bluetooth profiles | AVRCP, A2DP, HFP |
| Wireless range | 10 m |
| Bluetooth | Yes |
| Connectivity technology | Wireless |
| Battery capacity | 160 mAh |
| Battery technology | Lithium Polymer (LiPo) |
| Battery type | Built-in battery |
| Rechargeable battery | Yes |
| Continuous audio playback time | 9 h |
| Battery operated | Yes |
| Packaging content | 4-Pin Magnetic Charging Cable Swimming Earplugs |
| Bone conduction | Yes |
| Buttons quantity | 3 |
| Manual | Yes |
| Waterproof up to | 2 m |
| Battery level indicator | Yes |
| Microphone sensitivity | -38 dB |
| Microphone type | Built-in |
| Ear coupling | Bone сonduction |
| Headphone sensitivity | 105 dB |
| Headphone frequency | 20 - 20000 Hz |
| Noise canceling | Yes |
| Material | Titanium, Silicone, Plastic |
| Charging time | 120 min |
| Audio formats supported | M4A, APE, AAC, FLAC, MP3, WMA, WAV, SBC |
| Internal storage capacity | 32 GB |