SHOKZ OpenMove Headphones Wireless Neck-band Sports Bluetooth Grey
SHOKZ OpenMove Headphones Wireless Neck-band Sports Bluetooth Grey
Guarantee
24 month
Delivery from Europe in
6 - 11
business days
| Weight | 290 g |
| Width | 68 mm |
| Depth | 135 mm |
| Height | 170 mm |
| Product colour | Grey |
| International Protection (IP) code | IP55 |
| Protection features | Water resistant |
| Clear sound | Yes |
| Wearing style | Neck-band |
| Recommended usage | Sports |
| Product type | Headphones |
| Operating keys | Volume -, Volume +, Multi-key |
| Volume control | Button |
| Headset type | Binaural |
| Control unit type | On-ear control unit |
| Control type | Buttons |
| Quick start guide | Yes |
| Cables included | USB Type-A to USB Type-C |
| Pouch | Yes |
| Quantity | 1 |
| Connectivity technology | Wireless |
| Bluetooth | Yes |
| Wireless range | 10 m |
| Bluetooth version | 5.1 |
| Bluetooth profiles | HSP, HFP, AVRCP, SBC, A2DP |
| Battery technology | Lithium Polymer (LiPo) |
| Battery type | Built-in battery |
| Standby time | 240 h |
| Battery recharge time | 2 h |
| Fast charging | Yes |
| Charging source | USB |
| Continuous audio playback time | 6 h |
| Battery operated | Yes |
| Commodity code | 8518300090 |
| Microphone noise-canceling | Yes |
| Microphone sensitivity | -40 dB |
| Microphone type | Built-in |
| Warnings | Do not use near sources of heat or flame., Regularly check the condition of the batteries to prevent leaks., Keep away from children. |
| Acoustic system | Open |
| Headphone sensitivity | 96 dB |
| Headphone frequency | 20 - 20000 Hz |
| Ear coupling | Bone conduction |