- In stock
-
−7%
SHOKZ OpenFit Air Headset Wireless Ear-hook Calls/Music/Sport/Everyday Bluetooth Rose
SHOKZ OpenFit Air Headset Wireless Ear-hook Calls/Music/Sport/Everyday Bluetooth Rose
Guarantee
24 month
Delivery from Europe in
6 - 11
business days
| Charging case weight | 56.4 g |
| Left earpiece weight | 8.7 g |
| Right earpiece weight | 8.7 g |
| Product type | Headset |
| Recommended usage | Calls/Music/Sport/Everyday |
| Headset type | Binaural |
| Wearing style | Ear-hook |
| Product colour | Pink |
| International Protection (IP) code | IP54 |
| Bluetooth | Yes |
| Wireless range | 10 m |
| Bluetooth version | 5.2 |
| Bluetooth profiles | HFP, A2DP, AVRCP |
| Connectivity technology | Wireless |
| Battery capacity | 40 mAh |
| Fast charging | Yes |
| Battery recharge time (charging case) | 1 h |
| Right earpiece battery capacity | 40 mAh |
| Left earpiece battery capacity | 40 mAh |
| Battery capacity (charging case) | 600 mAh |
| Input voltage (charging case) | 5 V |
| Microphone type | Built-in |
| Microphone sensitivity | -38 dB |
| Warnings | Regularly check the condition of the batteries to prevent leaks., Keep away from children., Do not use near sources of heat or flame. |
| Headphone sensitivity | 96.2 dB |
| Headphone frequency | 50 - 16000 Hz |
| Ear coupling | Intraaural |