- In stock
-
−9%
SHOKZ OpenFit 2+ Headphones Wireless Ear-hook, In-ear Calls/Music Bluetooth Black
SHOKZ OpenFit 2+ Headphones Wireless Ear-hook, In-ear Calls/Music Bluetooth Black
Guarantee
24 month
Delivery from Europe in
6 - 11
business days
| Weight | 4.8 g |
| Charging case weight | 56 g |
| Right earpiece weight | 9.4 g |
| Left earpiece weight | 9.4 g |
| Housing material | Plastic |
| Wearing style | Ear-hook, In-ear |
| Headset type | Binaural |
| Recommended usage | Calls/Music |
| Control unit type | On-ear control unit |
| Market segment | Consumer |
| Protection features | Water resistant, Sweat resistant |
| Control type | Buttons |
| Volume control | Button |
| International Protection (IP) code | IP55 |
| Product type | Headphones |
| Product colour | Black |
| Music playback | Yes |
| Eartips material | Silicone |
| Wireless range | 10 m |
| Bluetooth | Yes |
| Connectivity technology | Wireless |
| Bluetooth profiles | AAC, SBC, A2DP, AVRCP, HFP |
| Bluetooth version | 5.4 |
| Battery technology | Lithium-Ion (Li-Ion) |
| Battery type | Built-in battery |
| Input voltage (earpieces) | 5 V |
| Continuous audio playback time (with charging case) | 48 h |
| Left earpiece battery capacity | 28 mAh |
| Right earpiece battery capacity | 28 mAh |
| Battery operated | Yes |
| Continuous audio playback time | 11 h |
| Battery capacity (charging case) | 600 mAh |
| Wireless charging | Yes |
| Number of microphones | 4 |
| Microphone type | Boom |
| Microphone sensitivity | -38 dB |
| Ear coupling | Intraaural |
| Headphone sensitivity | 96.5 dB |
| Noise canceling | Yes |