Sennheiser HD 450BT Wireless Headphones Head-band Music Bluetooth Black
Sennheiser HD 450BT Wireless Headphones Head-band Music Bluetooth Black
Guarantee
24 month
Delivery from Europe in
6 - 11
business days
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Storage temperature (T-T) | -20 - 60 °C |
| Weight | 238 g |
| Product colour | Black |
| LED indicators | Yes |
| Wearing style | Head-band |
| Control type | Buttons |
| Product type | Headset |
| Volume control | Button |
| Operating keys | Volume +, Bluetooth pairing, Answer/end call, Volume - |
| Detachable cable | Yes |
| Sound pressure level (max) | 108 dB |
| Recommended usage | Calls/Music |
| On/off switch | Yes |
| Headset type | Binaural |
| Cable colour | Black |
| Control unit type | On-ear control unit |
| Foldable | Yes |
| Cables included | USB Type-C to USB Type-A, Audio (2.5mm to 3.5mm) |
| Quick start guide | Yes |
| Carrying case | Yes |
| Safety sheet | Yes |
| Connectivity technology | Wired & Wireless |
| Bluetooth | Yes |
| Frequency band | 2.402 - 2.480 GHz |
| Bluetooth profiles | AAC, AVRCP, HFP, SBC, A2DP, HSP |
| USB connectivity | Yes |
| Bluetooth version | 5.0 |
| USB connector | USB Type-C |
| Battery type | Built-in battery |
| Battery voltage | 3.7 V |
| Charging source | USB |
| Battery operated | Yes |
| Continuous audio playback time | 30 h |
| Battery capacity | 600 mAh |
| Battery technology | Lithium Polymer (LiPo) |
| Battery recharge time | 2 h |
| 2.5 mm connector | Yes |
| MEMS (Micro-Electro-Mechanical System) microphone | Yes |
| Number of microphones | 2 |
| Microphone type | Built-in |
| Microphone direction type | Omnidirectional |
| Microphone frequency | 80 - 6000 Hz |
| Headphone frequency | 18 - 22000 Hz |
| Total Harmonic Distortion (THD) | 0.3% |
| Noise canceling type | Active |
| Driver type | Dynamic |
| Impedance | 35 Ω |
| Noise canceling | Yes |
| Driver unit | 3.2 cm |
| Ear coupling | Circumaural |