-
−5%
Guarantee
24 month
Delivery from Europe in
8 - 9
business days
The FREEDCONN KY-PRO SINGLE is an advanced motorcycle intercom designed for a single rider. It features speakers, a microphone and a micro-USB port, and its waterproof design ensures reliability in a variety of riding conditions.
Design | |
|---|---|
| Product color | Black |
| Speakers | Yes |
| Micro USB connector | Yes |
| Microphone | Yes |
Weight and dimensions | |
| Depth | 26.5 mm |
| Height | 54 mm |
| Width | 90 mm |
| Weight | 40 grams |
Operation | |
| Bluetooth distance | 10 meters |
| Noise reduction | Yes |
| Bluetooth profiles | A2DP, AVRCP, HS/HF10W |
| Maximum distance | 1000 meters |
| Bluetooth version | 5.1+EDR |
| Smartphone/tablet remote control support | Yes |
| FM radio | Yes |
| Maximum number of connected intercoms | 6 |
Packaging details | |
| Quantity per package | 1 pc. |
Package contents | |
| Cables included | MicroUSB |
| Number of microphones included | 2 |
| Stickers included | Yes |
Battery | |
| Standby time | 7 days |
| Chat time | 11 a.m. |
| Battery charging time | 2.5 hours |
| Battery capacity | 570mAh |
| Battery technology | Lithium Polymer (LiPo) |