-
−4%
Marshall Major V On-Ear Bluetooth Wireless Headphones, Navy Blue
Marshall Major V On-Ear Bluetooth Wireless Headphones, Navy Blue
Guarantee
12 month
Delivery from Lithuania in
2 - 4
business days
True icons never die; they just get better with time. Major V is no different. From its explosive Marshall signature sound to its timeless design, every detail of these headphones has been painstakingly considered and refined. Featuring 100+ hours of wireless playtime combined with a rugged and foldable design, Major V is best paired with your next great adventure.
Key Features
Marshall Signature Sound
With each new edition of Major we strive to fine-tune the Marshall signature sound you know and love. Custom-tuned dynamic drivers deliver thunderous bass and smooth mids. Brilliant treble gives you a rich, unrivaled audio that you'll never want to turn off. We also reduced distortion so that you can hear your music in absolute clarity. With Major V, the sound speaks for itself.
100+ Hours of Wireless Playtime
Your next adventure awaits, and Major V is in for the ride. Packing 100+ hours of wireless playtime, you can be gone for days. When you do run out of power, your journey won't be held up for long, as Major V can be charged using the quick charge option.
Rugged and Foldable Design
It doesn't get more classic than our Major V headphones. Their ruggedness means it'll take a lot to wear them down, while their foldable design makes them easy to pack away and carry with you wherever you go. Every iteration keeps improving, but the design remains timeless.
Customizable M-Button
Instantly access your favorite features thanks to Major V's M-button and the Marshall Bluetooth app. All you have to do is press on the M-script logo to open the Spotify Tap default function, your EQ settings or voice assistant.
Wireless Charging
We don't like wires either, they just get in the way. Thanks to wireless charging, it's simple to give Major V a boost when needed. Just rest your headphones on a charging pad and you're good to go. If you like keeping it old school, you'll receive a USB-C charging cable in the box too.
Bluetooth LE Audio-Ready
Never let anything get in the way of your music with Major V. It's Bluetooth LE Audio-ready to always ensure the best possible connection. This future proof technology will deliver higher quality audio, while increasing the streaming range and improving audio sync, for an even better connection when watching video. Feel secure knowing that when this next-generation Bluetooth technology is activated, your headphones can more than handle it.
| Audio Specifications | |
|---|---|
| Driver Type | Dynamic |
| Driver Size | 40mm |
| Driver Sensitivity | 106 dB SPL (100mV @ 1kHz) |
| Driver Impedance | 32 Ω |
| Frequency Range | 20Hz - 20,000Hz |
| Battery Charging | |
| Playtime | 100+ hours of wireless playtime |
| Wireless Charging | Yes |
| Quick Charging | 15 minutes of charging gives 15 hours of wireless playtime |
| Charging Time | 3 hours to fully recharge |
| Battery Preservation | Yes (via Marshall Bluetooth App) |
| Controls Connectivity | |
| Wireless Connectivity | Bluetooth 5.3 (LE Audio-ready) |
| Bluetooth Range | 10m / 30ft |
| Wired Connectivity | 3.5 mm Input/Output |
| Controls | Multi-directional Control Knob, Customizable M-button |
| Microphone Remote | Yes |
| Bluetooth Multipoint | Yes |
| Physical Unit | |
| Weight | 186g (6.56oz) |
| Color | Midnight blue |
| Collapsible | Yes |
| Headphone Type | On-ear |
| Box Contents | |
| |