JVC HA-S59W Headset Wired & Wireless Head-band Music/Everyday USB Type-C Bluetooth Black
JVC HA-S59W Headset Wired & Wireless Head-band Music/Everyday USB Type-C Bluetooth Black
Guarantee
24 month
Delivery from Europe in
6 - 11
business days
| USB Power Delivery (USB PD) | No |
| USB Type-C required charging power (min) | 3 W |
| USB Type-C required charging power (max) | 10 W |
| USB Type-C charging port | Yes |
| Weight | 148 g |
| Depth | 74 mm |
| Width | 158 mm |
| Height | 186 mm |
| Product colour | Black |
| Cable length | 1.2 m |
| Adjustable headband | Yes |
| Number of simultaneously connected devices (max) | 2 |
| Clear sound | Yes |
| Recommended usage | Music/Everyday |
| On/off switch | Yes |
| Market segment | Consumer |
| Product type | Headset |
| Detachable cable | Yes |
| Control type | Buttons |
| Operating keys | Multi-key, Volume -, Volume + |
| Wearing style | Head-band |
| Volume control | Button |
| Foldable | Yes |
| Headset type | Binaural |
| Control unit type | On-ear control unit |
| Cables included | USB Type-C, Audio (3.5mm) |
| AC adapter included | No |
| Bluetooth | Yes |
| Connectivity technology | Wired & Wireless |
| Bluetooth profiles | HFP, AAC, SBC, AVRCP, A2DP |
| Wireless range | 10 m |
| Connector contacts plating | Gold |
| USB connector | USB Type-C |
| Bluetooth version | 5.4 |
| USB connectivity | Yes |
| 3.5 mm connector | Yes |
| Battery operated | Yes |
| Continuous audio playback time | 50 h |
| Battery type | Built-in battery |
| Battery recharge time | 2.5 h |
| Microphone type | Built-in |
| Microphone mute | Yes |
| Magnet type | Neodymium |
| Impedance | 32 Ω |
| Ear coupling | Supraaural |
| Driver unit | 3 cm |
| Headphone frequency | 20 - 20000 Hz |