JVC HA-FR17UC In-ear wired headphones USB Type-C Black
JVC HA-FR17UC In-ear wired headphones USB Type-C Black
Guarantee
24 month
Delivery from Europe in
6 - 11
business days
| Width | 30 mm |
| Weight | 16.6 g |
| Depth | 20 mm |
| Height | 80 mm |
| Product colour | Black |
| Control unit type | In-line control unit |
| Volume control | Button |
| Headset type | Binaural |
| Wearing style | In-ear |
| Protection features | Waterproof |
| Control type | Buttons |
| International Protection (IP) code | IPX2 |
| Product type | Headphones |
| Recommended usage | Calls/Music |
| Bluetooth | No |
| Connectivity technology | Wired |
| 3.5 mm connector | No |
| USB connectivity | Yes |
| USB connector | USB Type-C |
| Harmonized System (HS) code | 8518300090 |
| Microphone type | In-line |
| Warnings | Do not disassemble by yourself., Keep away from moisture., Avoid strong shocks and impacts. |
| Number of drivers | 1 |
| Magnet type | Neodymium |
| Driver unit | 1.06 cm |
| Ear coupling | Intraaural |