- In stock.
Guarantee
24 month
Delivery from Lithuania in
3 - 5
business days
USB headset with rotating microphone boom
Digital audio chipset for crystal clear sound
Practical in-line control for volume, mute and microphone
Large comfortable ear cushions
Comfortable, adjustable headband
| Summary | Gembird MHS-U-001. Product type: Headset. Connectivity technology: Wired. Recommended usage: Calls/Music. Headphone frequency: 130 - 20000 Hz. Cable length: 2 m. Weight: 200 g. Product colour: Black |
| Vendor Homepage | https://gembird.nl/item.aspx?id=7724 |
| Unit Box Height | 0.195 |
| Unit Box Length | 0.075 |
| Unit Box Width | 0.19 |
| Cable length | 2 m |
| Certification | RoHS, CE, ISO 9002 |
| Headset type | Binaural |
| Product colour | Black |
| Product type | Headset |
| Recommended usage | Calls/Music |
| Wearing style | Head-band |
| Connectivity technology | Wired |
| USB connectivity | Yes |
| Driver unit | 30 mm |
| Ear coupling | Circumaural |
| Headphone frequency | 130 - 20000 Hz |
| Headphone sensitivity | 105 dB |
| Impedance | 32 Ω |
| Microphone sensitivity | 58 dB |
| Microphone type | Boom |
| Windows operating systems supported | Yes |
| Weight | 200 g |
| Package depth | 190 mm |
| Package height | 210 mm |
| Package weight | 385 g |
| Package width | 75 mm |
| Harmonized System (HS) code | 85183000 |
| Power handling | 0.1 W |
| Model name | MHS-U-001 |
| Units per Shipping Box | 20 |
| Product Net Weight | 0.2 kg |