- New
- In stock
Guarantee
24 month
Delivery from Europe in
13 - 15
business days
| Summary | Logitech G G522 Lightspeed. Product type: Headset. Connectivity technology: Wireless, Bluetooth. Recommended usage: Gaming. Headphone frequency: 20 - 20000 Hz. Wireless range: 30 m. Weight: 290 g. Product colour: White |
| Backlight | Yes |
| Backlight colour | Multicolour |
| Headset type | Binaural |
| Product colour | White |
| Product type | Headset |
| Recommended usage | Gaming |
| Wearing style | Head-band |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth version | 5.3 |
| Connectivity technology | Wireless |
| Frequency band | 2.4 GHz |
| RF connectivity | Yes |
| USB connectivity | Yes |
| USB connector | USB Type-C |
| Wireless range | 30 m |
| Driver unit | 40 mm |
| Ear coupling | Circumaural |
| Headphone frequency | 20 - 20000 Hz |
| Headphone sensitivity | 97 dB |
| Detachable microphone | Yes |
| Microphone direction type | Omnidirectional |
| Microphone frequency | 70 - 20000 Hz |
| Microphone type | Boom |
| Battery capacity | 1500 mAh |
| Battery operated | Yes |
| Battery type | Built-in battery |
| Continuous audio playback time | 90 h |
| Mac operating systems supported | Yes |
| Windows operating systems supported | Yes |
| Depth | 81 mm |
| Height | 201.1 mm |
| Weight | 290 g |
| Width | 184.4 mm |
| Package depth | 219 mm |
| Package height | 212 mm |
| Package weight | 675 g |
| Package width | 92 mm |
| AC adapter included | No |
| Batteries included | Yes |
| Cables included | USB Type-A to USB Type-C |
| Quantity | 1 |
| Receiver included | Yes |
| Wireless receiver interface | USB Type-A |
| USB Type-C charging port | Yes |
| Model name | G522 Lightspeed |
| Product Net Weight | 0.29 kg |