Guarantee
24 month
Delivery from Lithuania in
3 - 5
business days
Stereo headset with rotating microphone boom
Practical in-line volume control
Large comfortable ear cushions, covered ecoskin
Comfortable, adjustable headband
3.5 mm combo stereo + microphone jack for mobile phones
| Summary | Gembird MHS-03-BKRD. Product type: Headset. Connectivity technology: Wired. Recommended usage: Gaming. Headphone frequency: 20 - 20000 Hz. Cable length: 1.8 m. Weight: 200 g. Product colour: Black, Red |
| Vendor Homepage | https://gembird.nl/item.aspx?id=11368 |
| Unit Box Height | 0.205 |
| Unit Box Length | 0.08 |
| Unit Box Width | 0.19 |
| Cable colour | Black |
| Cable length | 1.8 m |
| Headset type | Binaural |
| Product colour | Black/Red |
| Product type | Headset |
| Recommended usage | Gaming |
| Volume control | Rotary |
| Wearing style | Head-band |
| 3.5 mm connector | Yes |
| Bluetooth | No |
| Connectivity technology | Wired |
| Ear coupling | Circumaural |
| Headphone frequency | 20 - 20000 Hz |
| Headphone sensitivity | 105 dB |
| Impedance | 32 Ω |
| Maximum input power | 100 mW |
| Microphone direction type | Omnidirectional |
| Microphone frequency | 30 - 16000 Hz |
| Microphone sensitivity | -58 dB |
| Microphone type | Boom |
| Weight | 200 g |
| Package depth | 210 mm |
| Package height | 240 mm |
| Package weight | 348 g |
| Package width | 75 mm |
| Units per Shipping Box | 12 |
| Product Net Weight | 0.2 kg |