- New
Guarantee
24 month
Delivery from Lithuania in
3 - 5
business days
Lindy L118 Wireless Office Headset
Freedom, comfort, and reliability for the modern workplace
Wireless office headsets offer unparalleled freedom and flexibility in the modern workplace. With the elimination of tangled cords and the ability to move around without being tethered to a desk, enjoy increased mobility and productivity with the Lindy L118 Wireless Office Headset.
AI Noise Cancellation
Crystal-clear human speech isolation for professional calls.
Dual Charging Options
Weighted magnetic base or direct USB-C for travel.
30-Hour Battery Life
Massive capacity that easily covers a full working week.
Multipoint Technology
Connect to your laptop and smartphone simultaneously.
| Summary | Lindy L118 Wireless Noise Cancelling Headset & Charging Base. Product type: Headset. Connectivity technology: Wired, Bluetooth. Recommended usage: Office/Call center. Headphone frequency: 20 - 20000 Hz. Cable length: 1.95 m. Weight: 350 g. Product colour: Black |
| Vendor Homepage | https://int.lindy.com/audio-video-c2/l118-wireless-noise-cancelling-headset-charging-base-p14955 |
| Unit Box Height | 0.095 |
| Unit Box Length | 0.195 |
| Unit Box Width | 0.2 |
| Adjustable headband | Yes |
| Cable length | 1.95 m |
| Certification | CE, FCC, RoHS, REACH & California Proposition 65 |
| Control type | Buttons,Lever |
| Control unit type | In-line control unit |
| Headset type | Binaural |
| Housing material | Plastic,Acrylonitrile Butadiene Styrene (ABS) |
| Product colour | Black |
| Product type | Headset |
| Recommended usage | Office/Call center |
| Volume control | Button |
| Wearing style | Head-band |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth profiles | AAC/APTX/APTX-Adaptive/APTX-HD/SBC |
| Bluetooth version | 5.2 |
| Connectivity technology | Wired |
| USB connectivity | Yes |
| USB connector | USB Type-C |
| Driver unit | 40 mm |
| Ear coupling | Supraaural |
| Headphone frequency | 20 - 20000 Hz |
| Headphone sensitivity | 115 dB |
| Impedance | 32 Ω |
| Total Harmonic Distortion (THD) | 0.1 % |
| Microphone frequency | 20 - 20000 Hz |
| Microphone type | Built-in |
| Battery capacity | 420 mAh |
| Battery operated | Yes |
| Battery recharge time | 2 h |
| Battery type | Built-in battery |
| Input current (earpieces) | 2 A |
| Input voltage (charging case) | 5 V |
| Input voltage (earpieces) | 3.7 V |
| Standby time | 350 h |
| Talk time | 25 h |
| Operating relative humidity (H-H) | 25 - 70 % |
| Operating temperature (T-T) | -10 - 50 °C |
| Storage temperature (T-T) | -10 - 50 °C |
| Depth | 186.5 mm |
| Height | 69 mm |
| Weight | 350 g |
| Width | 187.5 mm |
| Audio adapters included | USB |
| Charging stand | Yes |
| Quantity | 1 |
| Quick start guide | Yes |
| Compliance certificates | CE/Federal Communications Commission (FCC)/REACH/RoHS |
| Model name | L118 Wireless Noise Cancelling Headset & Charging Base |
| Units per Shipping Box | 1 |
| Product Net Weight | 0.35 kg |