Guarantee
24 month
Delivery from Lithuania in
3 - 5
business days
Game On: Anytime, Anywhere.
HyperX Cloud MIX Buds 2 deliver versatile, low-latency wireless audio so you can have your own personal gaming oasis wherever real life may take you. Connect across multiple platforms with the included 2.4 GHz dongle to treat yourself to a seamless, ultra-low latency wireless connection, or use the Bluetooth 5.3 LE Audio connection for on-the-go convenience. Stay immersed in your world by blocking out the outside world with the Cloud MIX Buds 2's hybrid ANC. For times when you need to stay aware of your surroundings, switch to Ambient Sound Mode and stay connected to the world around you. With up to 26 hours of long-lasting battery life [1] , you'll have more than enough time to escape into your audio entertainment on even the longest of commutes.
[1] Tested at 50% headphone volume, continuous playback via Bluetooth when ANC is off. Earbuds have up to 7 hours of battery life and up to an additional 19 hours using the charging case. Actual battery life will vary with use and maximum capacity.
[2] All performance specifications represent the typical specifications provided by HP's component manufacturers; actual performance may vary either higher or lower.
[3] © Intel Corporation. Intel, the Intel logo, and other Intel marks are trademarks of Intel Corporation or its subsidiaries. Other names and brands may be claimed as the property of others.
| Summary | Cloud MIX Buds 2 Wireless Headphones (Black). Product type: Headset. Connectivity technology: Wireless, Bluetooth. Recommended usage: Calls/Music. Headphone frequency: 5 - 22500 Hz. Wireless range: 20 m. Weight: 4.4 g. Product colour: Black |
| Vendor Homepage | https://www8.hp.com |
| Unit Box Height | 0.14 |
| Unit Box Length | 0.04 |
| Unit Box Width | 0.1 |
| Colour name | Black |
| Country of origin | China |
| Headset type | Binaural |
| Product colour | Black |
| Product type | Headset |
| Recommended usage | Calls/Music |
| Wearing style | In-ear |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth profiles | A2DP/AVRCP/DID/GAVDP/HFP/HSP/IOPT |
| Bluetooth version | 5.3 |
| Connectivity technology | Wireless |
| Frequency band | 2.4 GHz |
| Wireless range | 20 m |
| Driver type | Dynamic |
| Driver unit | 9 mm |
| Ear coupling | Intraaural |
| Headphone frequency | 5 - 22500 Hz |
| Headphone sensitivity | 107 dB |
| Impedance | 16 Ω |
| Noise canceling | Yes |
| Noise canceling type | Active |
| Total Harmonic Distortion (THD) | 1 % |
| MEMS (Micro-Electro-Mechanical System) microphone | Yes |
| Microphone direction type | Omnidirectional |
| Microphone sensitivity | -11 dB |
| Microphone type | Built-in |
| Battery operated | Yes |
| Battery technology | Lithium-Ion (Li-Ion) |
| Battery type | Built-in battery |
| Continuous audio playback time (with charging case) | 7 h |
| Talk time (with charging case) | 26 h |
| Wireless charging | Yes |
| Mac operating systems supported | Yes |
| Mobile operating systems supported | Android |
| Windows operating systems supported | Yes |
| Charging case weight | 33.6 g |
| Weight | 4.4 g |
| AC adapter included | No |
| Box contents | 2 Earbuds, 2.4 GHz USB Type-C Wireless Dongle, Charging Case, USB Type-C to Type-A Charge Cable, Extension Adapter, Silicone Ear Tips (3 sizes), Quick Start Guide. |
| Cables included | USB Type-A to USB Type-C |
| Charging case | Yes |
| Quick start guide | Yes |
| Receiver included | Yes |
| Wireless receiver interface | USB Type-C |
| USB Type-C required charging power (max) | 15 W |
| USB Type-C required charging power (min) | 3 W |
| General Product Safety Regulation (GPSR) URL | https://kaas.hpcloud.hp.com/pdf-public/pdf_8666243_en-US-1.pdf https://row.hyperx.com/pages/limited-warranty-statement |
| Compatibility | PC, PS4/PS5, Nintendo Switch, Android, Steam Deck. |
| UNSPSC-code | 52161554 |
| Model name | HyperX Cloud MIX Buds 2 Wireless Headphones (Black) |
| Units per Shipping Box | 20 |
| Product Net Weight | 0.009 kg |