-
−9%
Guarantee
24 month
Delivery from Lithuania in
3 - 5
business days
Comfortable, Lightweight Gaming Audio Refined.
The HyperX CloudX Stinger 2 is an officially licensed Xbox headset designed for the Xbox player who values lightweight comfort. The CloudX Stinger 2 keeps the fundamentals of the Cloud Stinger and refines them into a worthy successor. Still weighing in at under 300g, it's lightweight, but also still packs a hefty audio punch. Enjoy a wide frequency response that allows you to detect the important audio cues that'll give your opponents away. It features soft memory foam and premium leatherette designed for all-day gaming. Gamers will appreciate HyperX's passion for its craft, which shows up in quality-of-life features like 90° rotating earcups that make it easy to take a break, or the swivel-to-mute microphone that makes muting your mic simple and obvious. Its swivel-to-mute mic and volume controls are located on the headset, grouping all the most important audio functions right on your head for easy access. The passively noise-cancelling microphone is flexible, so you can precisely position it to give you clear communication with your team.
| Summary | HyperX CloudX Stinger II - Wired Headset - Xbox. Product type: Headset. Connectivity technology: Wired. Recommended usage: Gaming. Headphone frequency: 10 - 28000 Hz. Cable length: 1.2 m. Weight: 275 g. Product colour: White |
| Vendor Homepage | https://www8.hp.com |
| Unit Box Height | 0.225 |
| Unit Box Length | 0.28 |
| Unit Box Width | 0.06 |
| Cable length | 1.2 m |
| Colour name | White |
| Country of origin | China |
| Product colour | White |
| Product type | Headset |
| Recommended usage | Gaming |
| Wearing style | Head-band |
| 3.5 mm connector | Yes |
| Connectivity technology | Wired |
| Acoustic system | Closed |
| Driver unit | 50 mm |
| Ear coupling | Circumaural |
| Headphone frequency | 10 - 28000 Hz |
| Impedance | 32 Ω |
| Noise canceling | Yes |
| Noise canceling type | Active |
| Microphone direction type | Omnidirectional |
| Microphone sensitivity | -41.5 dB |
| Microphone type | Boom |
| Depth | 95 mm |
| Height | 195 mm |
| Weight | 275 g |
| Width | 179 mm |
| Package depth | 58 mm |
| Package height | 226 mm |
| Package weight | 480 g |
| Package width | 275 mm |
| Box contents | HyperX CloudX Stinger 2 Gaming Headset, Quick Start Guide |
| General Product Safety Regulation (GPSR) URL | https://kaas.hpcloud.hp.com/pdf-public/pdf_8666243_en-US-1.pdf https://row.hyperx.com/pages/limited-warranty-statement |
| Total carbon footprint (kg of CO2e) | 10 |
| Warranty period | 2 year(s) |
| Compatibility | Xbox |
| UNSPSC-code | 52161514 |
| Model name | HyperX CloudX Stinger II - Wired Headset - Xbox |
| Units per Shipping Box | 10 |
| Product Net Weight | 0.275 kg |