Guarantee
24 month
Delivery from Lithuania in
3 - 5
business days
Complete Wireless Freedom for Xbox
HyperX CloudX Stinger Core™ is an Official Xbox Licensed wireless headset designed for Xbox Series X|S and Xbox One. It features a direct Xbox Wireless connection for high-quality wireless audio with just one button press. Expand your in-game audio with 40mm drivers and Windows Sonic spatial sound, optimized for Xbox Series X|S and Xbox One. Game comfortably during longer gaming sessions with plush memory foam, smooth leatherette ear cushions and a lightweight design.
[2] Wireless range may vary due to environmental conditions.
Technical specification disclaimers:
Tested at 50% headphone volume. Battery life varies depending upon the usage.
Wireless range may vary due to environmental conditions.
| Summary | CloudX Stinger Core - Wireless Gaming Headset (Black-Green) - Xbox. Product type: Headset. Connectivity technology: Wireless. Recommended usage: Gaming. Headphone frequency: 20 - 20000 Hz. Cable length: 0.5 m. Weight: 275 g. Product colour: Black, Green |
| Vendor Homepage | https://www8.hp.com |
| Unit Box Height | 0.115 |
| Unit Box Length | 0.23 |
| Unit Box Width | 0.215 |
| Cable length | 0.5 m |
| Colour name | Grey-Green |
| Country of origin | China/Vietnam |
| Headset type | Binaural |
| Product colour | Black/Green |
| Product type | Headset |
| Recommended usage | Gaming |
| Wearing style | Head-band |
| 3.5 mm connector | Yes |
| Connectivity technology | Wireless |
| USB connectivity | Yes |
| Acoustic system | Closed |
| Driver type | Dynamic |
| Driver unit | 40 mm |
| Ear coupling | Circumaural |
| Headphone frequency | 20 - 20000 Hz |
| Headphone sensitivity | 98.5 dB |
| Magnet type | Neodymium |
| Maximum input power | 1 mW |
| Noise canceling | Yes |
| Noise canceling type | Active |
| Total Harmonic Distortion (THD) | 2 % |
| Microphone direction type | Unidirectional |
| Microphone noise-canceling | Yes |
| Microphone sensitivity | -40 dB |
| Microphone type | Boom/In-line |
| Battery technology | Lithium Polymer (LiPo) |
| Battery type | Built-in battery |
| Depth | 82 mm |
| Height | 180 mm |
| Weight | 275 g |
| Width | 177.4 mm |
| Package depth | 93 mm |
| Package height | 230.5 mm |
| Package weight | 390 g |
| Package width | 219 mm |
| AC adapter included | No |
| Box contents | Wireless Gaming Headset, USB Charge Cable, Quick Start Guide |
| Harmonized System (HS) code | 85183000 |
| Master (outer) cases per pallet | 24 pc(s) |
| USB Type-C required charging power (max) | 15 W |
| USB Type-C required charging power (min) | 3 W |
| General Product Safety Regulation (GPSR) URL | https://kaas.hpcloud.hp.com/pdf-public/pdf_8666243_en-US-1.pdf https://row.hyperx.com/pages/limited-warranty-statement |
| Total carbon footprint (kg of CO2e) | 10 |
| Compatibility | Xbox Series X|S, Xbox One |
| UNSPSC-code | 52161514 |
| Model name | HyperX CloudX Stinger Core - Wireless Gaming Headset (Black-Green) - Xbox |
| Units per Shipping Box | 10 |
| Product Net Weight | 0.275 kg |