-
−4%
Guarantee
24 month
Delivery from Lithuania in
3 - 5
business days
Sleek Design. Enhanced Experience.
Designed for both rising gamers and those upgrading from entry-level gear, the HyperX Cloud Jet dual wireless headset offers a seamless experience with 2.4GHz and Bluetooth 5.3 connectivity. Effortlessly switch between PC, console, and mobile devices while enjoying rich audio delivered by 40mm drivers for an immersive gaming experience. Stay connected with a swivel-to-mute boom mic that ensures clear communication with your squad. With up to 25 hours of battery life [1] , you can dive into longer gaming sessions without interruptions. The onboard controls make it easy to adjust the volume, mute the mic, and toggle between connections. Plus, its lightweight design, breathable mesh earpads, and elastic suspension headband provide ultimate comfort for marathon gaming. Elevate your gaming experience with the HyperX Cloud Jet!
[1] Tested at 50% headphone volume, continuous playback. Using an A2DP mode headset has up to 25 hours of battery life. Using Ultra-Low Latency mode headset has up to 20 hours of battery life. Actual battery life will vary with use and maximum capacity will naturally decrease with time and usage.
| Summary | Cloud Jet - Wireless Gaming Headset (Light Blue). Product type: Headset. Connectivity technology: Wireless, Bluetooth. Recommended usage: Gaming. Headphone frequency: 20 - 20000 Hz. Wireless range: 15 m. Cable length: 1.5 m. Weight: 298 g. Product colour: Blue |
| Vendor Homepage | https://www8.hp.com |
| Unit Box Height | 0.195 |
| Unit Box Length | 0.22 |
| Unit Box Width | 0.105 |
| Cable length | 1.5 m |
| Colour name | Blue |
| Compatible products | PC; Mac; PS5; PS4; Mobile. Software Compatibility: NGENUITY |
| Control type | Buttons |
| Country of origin | China/Thailand |
| Detachable cable | No |
| Foldable | No |
| Headset type | Binaural |
| Housing material | Acrylonitrile butadiene styrene (ABS) |
| Product colour | Blue |
| Product type | Headset |
| Recommended usage | Gaming |
| Wearing style | Head-band |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth version | 5.3 |
| Connectivity technology | Wireless |
| Frequency band | 2.4 GHz |
| USB connectivity | Yes |
| USB connector | USB Type-A |
| Wireless range | 15 m |
| Acoustic system | Closed |
| Driver type | Dynamic |
| Driver unit | 40 mm |
| Ear coupling | Circumaural |
| Headphone frequency | 20 - 20000 Hz |
| Headphone sensitivity | 106 dB |
| Impedance | 32 Ω |
| Total Harmonic Distortion (THD) | 2 % |
| Microphone direction type | Omnidirectional |
| Microphone sensitivity | -16 dB |
| Microphone type | Boom |
| Number of microphones | 1 |
| Battery recharge time | 4.5 h |
| Charging source | USB |
| Mac operating systems supported | Yes |
| Mobile operating systems supported | Android |
| Windows operating systems supported | Yes |
| Depth | 217 mm |
| Weight | 298 g |
| Width | 100 mm |
| Package depth | 217 mm |
| Package height | 545 mm |
| Package weight | 545 g |
| Package width | 100 mm |
| AC adapter included | No |
| Box contents | Headset, 2.4GHz USB Type-A Wireless Dongle, USB Charging Cable, Quick Start Guide |
| Cables included | USB Type-C to USB Type-A |
| Quick start guide | Yes |
| USB Type-C required charging power (max) | 15 W |
| USB Type-C required charging power (min) | 3 W |
| Battery life | 1200 min |
| General Product Safety Regulation (GPSR) URL | https://kaas.hpcloud.hp.com/pdf-public/pdf_8666243_en-US-1.pdf https://row.hyperx.com/pages/limited-warranty-statement |
| Head-band cushion | Yes |
| Total carbon footprint (kg of CO2e) | 10 |
| UNSPSC-code | 52161514 |
| Model name | HyperX Cloud Jet - Wireless Gaming Headset (Light Blue) |
| Units per Shipping Box | 10 |
| Product Net Weight | 0.298 kg |