- In stock.
-
−4%
Guarantee
24 month
Delivery from Lithuania in
3 - 5
business days
Gaming headset with rotating microphone boom
Adjustable headband and comfortable large ear cushions
Suitable for use with e.g. PlayStation 4, Xbox One or PC
Practical in-line volume control
| Summary | Gembird GHS-05-O. Product type: Headset. Connectivity technology: Wired. Recommended usage: Gaming. Headphone frequency: 20 - 20000 Hz. Cable length: 2 m. Weight: 419 g. Product colour: Black, Orange |
| Vendor Homepage | https://gembird.nl/item.aspx?id=11715 |
| Unit Box Height | 0.235 |
| Unit Box Length | 0.085 |
| Unit Box Width | 0.185 |
| Cable length | 2 m |
| Control unit type | In-line control unit |
| Country of origin | China |
| Product colour | Black/Orange |
| Product type | Headset |
| Recommended usage | Gaming |
| Volume control | Rotary |
| Wearing style | Head-band |
| 3.5 mm connector | Yes |
| Connectivity technology | Wired |
| Driver unit | 40 mm |
| Ear coupling | Circumaural |
| Headphone frequency | 20 - 20000 Hz |
| Headphone sensitivity | 102 dB |
| Impedance | 32 Ω |
| Microphone direction type | Omnidirectional |
| Microphone frequency | 20 - 16000 Hz |
| Microphone input impedance | 2200 Ω |
| Microphone sensitivity | -40 dB |
| Microphone type | Boom |
| Windows operating systems supported | Yes |
| Weight | 419 g |
| Package depth | 185 mm |
| Package height | 200 mm |
| Package type | Box |
| Package weight | 358 g |
| Package width | 85 mm |
| Units per Shipping Box | 20 |
| Product Net Weight | 0.25 kg |