Guarantee
24 month
Delivery from Lithuania in
3 - 5
business days
Logitech G432 7.1 Surround Sound Gaming Headset is enhanced with advanced soundscape technology. Hear more of the game with huge 50 mm drivers that deliver a big sound. For maximum immersion, DTS Headphone:X 2.0 surround sound creates precise in-game positional awareness. Hear enemies sneaking up behind you, sense air attacks or special-ability cues, and enjoy the full cinematic experience of your favorite games. Its slim and lightweight, with rotating sports-performance ear cups, a large 6 mm, flip-to-mute mic, and convenient multi-platform compatibility.
©2019 Logitech. Logitech, Logitech G, Logi and their respective logos are trademarks or registered trademarks of Logitech Europe S.A. and/or its affiliates in the U.S. and other countries. All other trademarks are the property of their respective owners.
"WINDOWS" is a registered trademark or trademark of Microsoft Corporation in the United States and other countries.
"PlayStation" is a registered trademark or trademark of Sony Interactive Entertainment Inc. "SONY" is a registered trademark of Sony Corporation.
"NINTENDO SWITCH" is a registered trademark of NINTENDO OF AMERICA INC.
Manufactured under license from DTS Licensing Limited. DTS, the Symbol, & DTS and the Symbol together, DTS-HD, and the DTS-HD logo are registered trademarks or trademarks of DTS, Inc. in the United States and/or other countries. © DTS, Inc. All Rights Reserved.
| Summary | Logitech G G432 Gaming Headset. Product type: Headset. Connectivity technology: Wired. Recommended usage: Gaming. Headphone frequency: 20 - 20000 Hz. Cable length: 2 m. Weight: 280 g. Product colour: Black, Blue |
| Vendor Homepage | https://www.logitech.com/ |
| Unit Box Height | 0.105 |
| Unit Box Length | 0.195 |
| Unit Box Width | 0.23 |
| Cable colour | Black |
| Cable length | 2 m |
| Control type | Rotary |
| Control unit type | On-ear control unit |
| Device compatibility | PlayStation 5, PlayStation 4, Nintendo Switch |
| Headset type | Binaural |
| Product colour | Black/Blue |
| Product type | Headset |
| Recommended usage | Gaming |
| Sound pressure level (max) | 107 dB |
| Virtual surround | Yes |
| Virtual surround technology | DTS Headphone:X 2.0 |
| Volume control | Rotary |
| Wearing style | Head-band |
| 3.5 mm connector | Yes |
| Connectivity technology | Wired |
| Driver unit | 50 mm |
| Ear coupling | Circumaural |
| Headphone frequency | 20 - 20000 Hz |
| Impedance | 39 Ω |
| Noise canceling | Yes |
| Noise canceling type | Active |
| Microphone direction type | Unidirectional/Cardioid |
| Microphone frequency | 100 - 20000 Hz |
| Microphone type | Boom |
| Mac compatibility | Yes |
| Mac operating systems supported | Mac OS X 10.12 Sierra/Mac OS X 10.13 High Sierra/Mac OS X 10.14 Mojave/Mac OS X 10.15 Catalina/Mac OS X 10.15.3 Catalina/Mac OS X 11.0 Big Sur/Mac OS X 12.0 Monterey |
| Windows operating systems supported | Windows 10/Windows 11 |
| Depth | 81.7 mm |
| Height | 172 mm |
| Weight | 280 g |
| Width | 182 mm |
| Package depth | 198 mm |
| Package height | 230 mm |
| Package weight | 565 g |
| Package width | 107 mm |
| AC adapter included | No |
| Audio adapters included | 2 x 3.5 mm/USB |
| Ear pad material | Leatherette |
| Quantity | 1 |
| Harmonized System (HS) code | 85183000 |
| Master (outer) case gross weight | 2600 g |
| Master (outer) case height | 211 mm |
| Master (outer) case length | 440 mm |
| Master (outer) case width | 237 mm |
| USB Power Delivery (USB PD) | No |
| USB Type-C charging port | No |
| Audio output channels | 7.1 channels |
| Capsule diameter | 6 mm |
| Dolby technologies | 7.1 Surround Sound |
| Packaging content | Surround-sound gaming headset USB digital-to-analogue convertor (DAC) Y-splitter for separate mic and headphone jacks User documentation 2-year manufacturer's guarantee |
| Units per Shipping Box | 12 |
| Product Net Weight | 0.28 kg |