Varta Silver Dynamic H3
Varta Silver Dynamic H3


Varta Silver Dynamic H3
Guarantee
12 month
Delivery from Lithuania in
3 - 6
business days
| Brand | VARTA, Varta |
| Model | SLI H3 |
| Battery type | Lead acid |
| The battery is designed for | For cars |
| Voltage | 12V |
| Battery capacity | 100Ah |
| Starting current power | 830 A |
| Polarity | - + |
| Length | 35.3 cm, 353 mm. |
| Width | 17.5 cm, 175 mm. |
| Height | 19 cm, 190 mm. |
| Weight | 21.71 kg, 21.71 kg. |
| Mandatory warranty | 24 months |
| Additional information | Silver Dynamic |
| Country of manufacture | CZ |