- In stock.
Varta Silver Dynamic E44
Varta Silver Dynamic E44


Varta Silver Dynamic E44
Guarantee
12 month
Delivery from Lithuania in
3 - 6
business days
| Brand | GARDA, Gate |
| Model | SLI E44 |
| Battery type | Lead acid |
| The battery is designed for | For cars |
| Voltage | 12V |
| Battery capacity | 77 Ah |
| Starting current power | 780 A |
| Polarity | - + |
| Length | 27.8 cm, 278 mm. |
| Width | 17.5 cm, 175 mm. |
| Height | 19 cm, 190 mm. |
| Weight | 17.54 kg, 17.54 kg. |
| Mandatory warranty | 24 months |
| Additional information | Silver Dynamic |
| Country of manufacture | Czech |