Varta Silver Dynamic AGM D52
Varta Silver Dynamic AGM D52


Varta Silver Dynamic AGM D52
Guarantee
12 month
Delivery from Lithuania in
3 - 6
business days
| Brand | VARTA, Varta |
| Model | SS |
| Battery type | AGM |
| The battery is designed for | For cars |
| Voltage | 12V |
| Battery capacity | 60Ah |
| Starting current power | 680 A |
| Polarity | - + |
| Length | 24.2 cm, 175 mm. |
| Width | 17.5 cm, 242 mm. |
| Height | 19 cm, 190 mm. |
| Weight | 17.35 kg, 17.35 kg. |
| Mandatory warranty | 24 months |
| Additional information | Suitable for cars with Start Stop system |
| Country of manufacture | CZ |