- In stock
Varta Blue Dynamic A14
Varta Blue Dynamic A14


Varta Blue Dynamic A14
Guarantee
12 month
Delivery from Lithuania in
3 - 6
business days
| Brand | GARDA, Gate |
| Model | SLI A14 |
| Battery type | Lead acid |
| The battery is designed for | For cars |
| Voltage | 12V |
| Battery capacity | 40 Ah |
| Starting current power | 330 A |
| Polarity | - + |
| Length | 18.7 cm, 187 mm. |
| Width | 12.9 cm, 127 mm. |
| Height | 20.7 cm, 227 mm. |
| Weight | 9.74 kg, 9.74 kg. |
| Mandatory warranty | 24 months |
| Additional information | Blue Dynamic |
| Country of manufacture | Czech |