Varta Black Dynamic C14
Varta Black Dynamic C14


Varta Black Dynamic C14
Guarantee
12 month
Delivery from Lithuania in
3 - 6
business days
| Brand | GARDA, Gate |
| Model | SLI C14 |
| Battery type | Lead acid |
| The battery is designed for | For cars |
| Voltage | 12V |
| Battery capacity | 56 Ah |
| Starting current power | 480 A |
| Polarity | - + |
| Length | 24.2 cm, 242 mm. |
| Width | 17.5 cm, 175 mm. |
| Height | 19 cm, 190 mm. |
| Weight | 13.47 kg, 13.47 kg. |
| Mandatory warranty | 24 months |
| Additional information | Black Dynamic |
| Country of manufacture | Czech |