- In stock
NOCO GB50 vehicle jump starter 1500 A
NOCO GB50 vehicle jump starter 1500 A
Guarantee
12 month
Delivery from Europe in
6 - 11
business days
| Product colour | Grey, Black |
| LED indicators | Yes |
| Built-in flashlight | Yes |
| USB ports quantity | 1 |
| Output current | 1500 A |
| Diesel engine rating (max) | 4.5 L |
| Battery capacity | 35 Wh |
| On/off switch | Yes |
| Battery technology | Lithium-Ion (Li-Ion) |
| Petrol engine rating (max) | 7 L |
| USB port | Yes |
| International Protection (IP) code | IP65 |
| Flashlight modes | High, Low, Medium, SOS mode, Strobe mode |
| Micro-USB ports quantity | 1 |
| USB output voltage | 5 V |
| USB output current | 2.1 A |
| Charging time | 18 h |
| Operating temperature (T-T) | -20 - 50 °C |
| Storage temperature (T-T) | -20 - 50 °C |
| Weight | 748 g |
| Height | 48.2 mm |
| Depth | 218.4 mm |
| Width | 86.3 mm |
| Carrying case | Yes |
| Cables included | Micro-USB |
| Master (outer) case length | 260.3 mm |
| Master (outer) case width | 342.9 mm |
| Master (outer) case gross weight | 10 kg |
| Products per master (outer) case | 6 pc(s) |
| Master (outer) case height | 288.9 mm |
| Warnings | Avoid contact with eyes and skin; if contact occurs, flush with plenty of water and seek medical advice., Do not expose to high temperatures or open flames, risk of explosion., Dispose of in accordance with local regulations for disposal of batteries and electronic equipment. |