- In stock
-
−14%
The DJI Power 1kW Fast Car Charger allows you to quickly charge the DJI Power 1000 battery using your vehicle's power system. It is compatible with 12V and 24V automotive systems and has a maximum power output of up to 1000W.
The DJI Power 1kW Fast Car Charger allows you to quickly charge the DJI Power 1000 battery using your vehicle's power system. It is compatible with 12V and 24V automotive systems and has a maximum power output of up to 1000W.
Guarantee
24 month
Delivery from Europe in
8 - 9
business days
The DJI Power 1kW Fast Car Charger allows you to quickly charge the DJI Power 1000 battery using your car's electrical system. It is compatible with 12V and 24V car systems and has a maximum power output of 1000W.
Features | |
|---|---|
| Product Type | Car Charger |
| Product Brand | DJI |
| Model | Power 1kW Fast Car Charger |
Specifications | |
| Weight | About 1.25 kg |
| Dimensions | 235 x 93 x 83.5 mm |
| Input Voltage | 12-45V |
| Maximum Current | 70 A |
| Maximum Power | 1000W |
| Charging Temperature Range | 0° to 45°C (32° to 113°F) |
| Power Temperature Range | -10° to 45°C (14° to 113°F) |
| Car Charging Cable Length | 5 years |
| Compatibility | DJI Power 1000 |
Additional Information | |
| Safety Warning | Use the product only for its intended purpose to avoid damage. |