Battery Varta Silver Dynamic A7, 12 V, 70 Ah, 760 A
Battery Varta Silver Dynamic A7, 12 V, 70 Ah, 760 A


Battery Varta Silver Dynamic A7, 12 V, 70 Ah, 760 A
Guarantee
12 month
Delivery from Lithuania in
3 - 6
business days
| Brand | VARTA, Varta |
| Model | E39 |
| Battery type | AGM |
| The battery is designed for | For cars |
| Voltage | 12V |
| Battery capacity | 70 Ah |
| Starting current power | 760 A |
| Polarity | - + |
| Length | 27.8 cm, 175 mm. |
| Width | 17.5 cm, 278 mm. |
| Height | 19 cm, 190 mm. |
| Weight | 20.09 kg, 20.09 kg. |
| Mandatory warranty | 24 months |
| Additional information | AGM technology. Silver Dynamic |
| Country of manufacture | CZ |