- In stock.
BATTERY FIAMM VR170 10 AH 170 A. 12 V
BATTERY FIAMM VR170 10 AH 170 A. 12 V
BATTERY FIAMM VR170 10 AH 170 A. 12 V
Guarantee
12 month
Delivery from Lithuania in
3 - 6
business days
| Brand | FIAMM, Fiamm |
| Model | VR170 |
| Battery type | AGM |
| The battery is designed for | For cars |
| Voltage | 12V |
| Battery capacity | 10Ah |
| Starting current power | 170 A |
| Polarity | + - |
| Length | 15 cm, 165 mm. |
| Width | 8.7 cm, 95 mm. |
| Height | 13 cm, 139 mm. |
| Weight | 4.4 kg, 4.47 kg. |
| Mandatory warranty | 24 months |
| Additional information | Used as an auxiliary, additional battery for cars with Start-Stop system |
| Country of manufacture | IT |