- In stock
Charges up to four cylindrical Li-ion and NiMH batteries of various sizes. Black design, operates at 5V, and the output voltage reaches 4.2V with 1A current.
Charges up to four cylindrical Li-ion and NiMH batteries of various sizes. Black design, operates at 5V, and the output voltage reaches 4.2V with 1A current.
Guarantee
24 month
Delivery from Europe in
6 - 7
business days
Charges up to four cylindrical Li-Ion and NiMH batteries of various sizes. It has a black design, operates with a 5V input and has an output voltage of 4.2V with a current of 1A.
Features | |
|---|---|
| Suitable | For home batteries |
| Compatible battery technologies | Nickel-Metal Hydride (NiMH), Lithium Ion (Li-Ion), Nickel-Cadmium (NiCd) |
| Number of supported batteries | 4 |
| Compatible battery sizes | A, AA, AAA, AAAA, C, D |
| Power supply type | Electrical outlet |
Design | |
| Product color | Black |
Power | |
| Output voltage | 4.2V |
| Output current | 1 A |
| Input voltage | 5V |
Operating conditions | |
| Operating temperature (OT) | 0 - 40 °C |
Weight and dimensions | |
| Height | 26.5 mm |
| Weight | 94 grams |
| Depth | 100mm |
| Width | 97 mm |
Battery | |
| Batteries not included | No |
Safety Warning | |
| Warnings | Do not choose the charger yourself. Use only with suitable batteries. Avoid contact with water and moisture. |