- In stock
The FreedConn RJ-C 121001A battery charger efficiently charges 12V and 24V systems up to 150 Ah capacity, featuring advanced diagnostic and energy protection features.
The FreedConn RJ-C 121001A battery charger efficiently charges 12V and 24V systems up to 150 Ah capacity, featuring advanced diagnostic and energy protection features.
Guarantee
24 month
Delivery from Europe in
15 - 16
business days
The FreedConn RJ-C 121001A is a compact and advanced battery charger for batteries up to 150 Ah. It has automatic repair functions and advanced diagnostics that detect reverse connection, high voltage and bad batteries.
Features | |
|---|---|
| Supported battery type | AGM/Gel, 12V Lead Acid, VRLA, SLA, 24V Lead Acid |
| Automatic connected battery repair | Yes |
| Advanced diagnostics | Reverse connection, high voltage detection, bad battery detection, automatically detects sulfation/acid stratification, battery voltage too low |
| Power protection functions | Overheating, reverse connection protection, overpower, short circuit, over and under voltage |
| Battery capacity (min) | 2Ah |
| Charging | Yes |
| Battery capacity (max) | 150Ah |
| Number of modes | 4 |
Design | |
| Built-in screen | LCD |
| Lighting screen | Yes |
| LED indicators | Yes |
| Product color | Black, Red |
| Housing material | ABS |
| Built-in lamp | No |
| Built-in fan | Yes |
Power | |
| Frequency | 50 / 60 Hz |
| Supply voltage | 100 - 240V |
| Output voltage | 12V / 24V |
| Charging current | 5 / 10 A |
| Power | 180W |
| Power supply type | Power outlet |
Weight and dimensions | |
| Height | 95 mm |
| Depth | 62 mm |
| Width | 158 mm |
| Weight | 650g |
Package contents | |
| Kit contents | User manual |
| Cables included | AC, cable with battery clips |