- In stock
Wahl Color Trim Advanced Black 8 Lithium-Ion (Li-Ion)
Wahl Color Trim Advanced Black 8 Lithium-Ion (Li-Ion)
Guarantee
24 month
Delivery from Europe in
6 - 11
business days
| Power source | AC/Battery |
| Fast charging | Yes |
| Rechargeable | Yes |
| Battery technology | Lithium-Ion (Li-Ion) |
| Operating time | 240 min |
| Battery type | Built-in battery |
| AC input frequency | 50 - 60 Hz |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| Charging time | 2 h |
| Number of length steps | 8 |
| Suitable for | Universal |
| Cutter width | 3 cm |
| Minimum hair length | 1.5 mm |
| Blade material | Stainless steel |
| Maximum hair length | 1.3 cm |
| Product colour | Black |
| Suitable for entire body | Yes |
| Removable blade | Yes |
| Comb type | Fixed |
| Carrying case | Yes |
| Power cord included | Yes |
| Attachment combs | Ear, Nose, Eyebrow, Head, Body, Mustache, Beard |
| Number of shaving heads included | 4 |
| Hair comb | Yes |
| Shaving head replacement(s) included | Yes |
| Oil included | Yes |
| Cleaning brush | Yes |
| Cordless | Yes |
| Storage stand | Yes |
| Warnings | Store in a dry place., Use in accordance with the instructions., Keep out of the reach of children. |