Powerful 16x zoom binoculars with a 28mm objective lens diameter. They feature image stabilization and a lightweight design, making them perfect for observing nature, sporting events, and concerts.
Powerful 16x zoom binoculars with a 28mm objective lens diameter. They feature image stabilization and a lightweight design, making them perfect for observing nature, sporting events, and concerts.
Guarantee
24 month
Delivery from Europe in
4 - 5
business days
Powerful telescopes with 16x zoom and 28mm objective diameter. Image stabilization, lightweight design, suitable for observing nature, sporting events and concerts.
Features | |
|---|---|
| Product type | Telescopes |
| Brand | Fujifilm |
| Model | TS16x28 Techno-Stabi |
Specifications | |
| Zooming | 16x |
| Lens diameter | 28 mm |
| Eye distance | 16 mm |
| Field of view | 4° (70 m at 1,000 m distance) |
| Exit pupil | 1.75mm |
| Light factor | 21 |
| Weight | 510g |
| Minimum focusing distance | 3.5 m |
| Stabilization range | ±3° |
| Dimensions (W x H x D) | 148 x 119 x 74 mm |
| Water resistance | Splash protection |
| Accessories | Strap, soft case, lens cap, 1x lithium CR2 battery |