Philips All-in-One Trimmer MG5920/15 Series 5000
Philips All-in-One Trimmer MG5920/15 Series 5000
Guarantee
24 month
Delivery from Europe in
6 - 11
business days
| Battery voltage | 5 V |
| Battery type | Built-in battery |
| Rechargeable | Yes |
| Power source | Battery |
| Operating time | 120 min |
| Charging time | 1 h |
| Fast charging | Yes |
| Battery technology | Lithium-Ion (Li-Ion) |
| Fast charging time | 5 min |
| Wet & Dry | Yes |
| Precision trimmer | Yes |
| Self-sharpening blade | Yes |
| Step precise | 1 mm |
| Number of length steps | 11 |
| Minimum hair length | 0.5 mm |
| Maximum hair length | 1.6 cm |
| Product colour | Stainless steel |
| Maintenance-free blades | Yes |
| Suitable for entire body | Yes |
| Precision trimmer purpose | Beard, Ear, Nose |
| Cleaning brush | Yes |
| Attachments quantity | 10 |
| Storage pouch | Yes |
| Waterproof | Yes |
| Ergonomic grip | Yes |
| Cordless | Yes |
| Warnings | Keep out of the reach of children., Use in accordance with the instructions., Store in a dry place. |