-
−1%
Philips 5000 series All-in-One Trimmer MG5951/15 11-in-1 trimmer
Philips 5000 series All-in-One Trimmer MG5951/15 11-in-1 trimmer
Guarantee
24 month
Delivery from Europe in
4 - 8
business days
| Detail trimmer included | Yes |
| Operating time | 120 min |
| Battery type | Built-in battery |
| Power source | Battery |
| Charging time | 1 h |
| Step precise | 0.5 mm |
| Blade material | Metal |
| Maximum hair length | 1.6 cm |
| Suitable for | Universal |
| Number of length steps | 17 |
| Self-sharpening blade | Yes |
| Product colour | Light grey |
| Wet & Dry | Yes |
| Minimum hair length | 0.5 mm |
| Suitable for entire body | Yes |
| Precision trimmer purpose | Face, Head, Nose |
| Body-trimming comb | Yes |
| Storage pouch | Yes |
| Cleaning brush | Yes |
| Attachment combs | Body, Head |
| Attachments quantity | 11 |
| Hair comb | Yes |
| Pouch | Yes |
| Precision comb | Yes |
| Ergonomic grip | Yes |
| Waterproof | Yes |
| Battery technology | Lithium-Ion (Li-Ion) |
| Battery level indicator | Yes |
| Warranty period | 5 year(s) |
| Comb type | 3-7 mm; 9-13 mm |
| Battery low indication | Yes |
| Charging indicator | Yes |