Powerful binoculars with 14x zoom and 40mm objective lens diameter. They feature image stabilization for clear vision in moving vehicles or boats.
Powerful binoculars with 14x zoom and 40mm objective lens diameter. They feature image stabilization for clear vision in moving vehicles or boats.
Guarantee
24 month
Delivery from Europe in
4 - 5
business days
Powerful telescopic prisms with 14x zoom and 40mm objective diameter. Includes image stabilization for clear vision in moving vehicles or boats.
Features | |
|---|---|
| Product Type | Telescopes |
| Product Brand | Fujifilm |
| Model | TS-X14x40 Techno-Stabi |
Specifications | |
| Zooming | 14x |
| Lens Diameter | 40mm |
| Eye Distance | 13 mm |
| Field of View | 4° |
| Field of View 1,000 m | 70 m |
| Outgoing Science | 2.86 mm |
| Light Factor | 8.2 |
| Interpupillary Distance Range | 60-70mm |
| Weight | 1.3 kg |
| Vibration Correction Range | ± 6° |
| Minimum Lens Distance | 5 years |
| Dimensions | 148 x 186 x 86 mm (Length x Width x Height) |
| Water Resistance | 1 m - 5 min |
| Battery | AA x 4 (22 hours) (Ni-MH) |
Security Warning | |
| Use the product only for its intended purpose to ensure safety and optimal performance. | |