- In stock.
Guarantee
24 month
Delivery from Europe in
5 - 7
business days
Get an easy haircut, quick and easily. DualCut technology with self-sharpening blades clips twice as fast. Trim-n-Flow technology features a comb designed to prevent clogging - so you can finish your style in one go.
| Summary | Philips 3000 series Hairclipper series 3000 HC3510/15 Hair clipper. Product colour: Black, Minimum hair length: 0.5 mm, Maximum hair length: 2.3 cm. Power source: AC, AC input voltage: 100 - 240 V. Width: 70 mm, Depth: 140 mm, Height: 224 mm. Package width: 70 mm, Package depth: 140 mm, Package height: 224 mm. Attachment combs: Beard |
| Vendor Homepage | https://www.philips.co.uk/ |
| Unit Box Height | 0.23 |
| Unit Box Length | 0.14 |
| Unit Box Width | 0.07 |
| Blade material | Stainless steel |
| Cutter width | 41 mm |
| Maximum hair length | 23 mm |
| Minimum hair length | 0.5 mm |
| Number of length steps | 13 |
| Product colour | Black |
| Removable blade | Yes |
| Self-sharpening blade | Yes |
| Ergonomic grip | Yes |
| Handle(s) | Yes |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| Power source | AC |
| Rechargeable | No |
| Maintenance-free | No |
| Oil-free maintenance | Yes |
| Depth | 140 mm |
| Height | 224 mm |
| Weight | 248 g |
| Width | 70 mm |
| Package depth | 140 mm |
| Package height | 224 mm |
| Package weight | 366 g |
| Package width | 70 mm |
| Attachment combs | Beard |
| Hair comb | Yes |
| Units per Shipping Box | 4 |
| Unit Calculated Volume | 0.002641 cubm |
| Unit Calculated Weight | 0.407 kg |