- New
The Samsung EP-T5020 charger with two USB Type-C ports provides fast charging (Super Fast Charging 2.0), allowing you to charge two devices simultaneously. It supports up to 5V voltage and 3A current, and works with a 100-240V AC power source.
The Samsung EP-T5020 charger with two USB Type-C ports provides fast charging (Super Fast Charging 2.0), allowing you to charge two devices simultaneously. It supports up to 5V voltage and 3A current, and works with a 100-240V AC power source.
Guarantee
24 month
Delivery from Europe in
15 - 16
business days
Fast charger for mobile phones, laptops and tablets.
Design | |
|---|---|
| Product color | Black |
| Cable length | 1.8 meters |
Power | |
| Input voltage | 100-240V |
| Maximum output voltage | 5V |
| Input current | 3 A |
Weight and dimensions | |
| Depth | 28 mm |
| Width | 49.5 mm |
| Weight | 127.1 grams |
| Height | 90.8 mm |
Operation | |
| Charger compatibility | Mobile phone, laptop, tablet |
| Power supply type | AC |
| USB Power Delivery up to | 50W |
| Fast charging | Yes |
| Maximum number of simultaneously connected devices | 2 |
| Number of USB Type-C ports | 2 |
| Charger type | Domestic |
| Fast charging technology | Super Fast Charging 2.0 |
Packaging details | |
| Quantity per package | 1 pc. |
| Cables included | USB Type-C to USB Type-A |