- In stock
Makita DGA504Z Cordless angle grinder 125mm Li-ion LXT 18V, without battery
Makita DGA504Z Cordless angle grinder 125mm Li-ion LXT 18V, without battery
Guarantee
12 month
Delivery from Europe in
6 - 11
business days
| Soft grip | Yes |
| Product colour | Grey, Black, Blue |
| Soft start | Yes |
| Motor type | Brushless motor |
| Power source | Battery |
| Charger | No, No |
| Carrying case | No, No |
| Battery pack | No, No |
| Battery voltage | 18 V |
| Removable battery | Yes |
| Height | 145 mm |
| Depth | 326 mm |
| Weight | 2.3 kg |
| Width | 140 mm |
| Idle speed (max) | 11000 RPM |
| Sound power level | 79 dB |
| Grinding disc diameter | 12.5 cm |
| Sound level uncertainty | 3 dB |
| Bore size | 2.22 cm |
| Warnings | Wearing appropriate personal protective equipment such as gloves and safety glasses., Avoid contact with water and moisture., The product contains batteries that may be harmful to the environment if disposed of incorrectly. |