Vivitek DX330 data projector Standard throw projector 4000 ANSI lumens DMD XGA (1024x768) 3D White
Vivitek DX330 data projector Standard throw projector 4000 ANSI lumens DMD XGA (1024x768) 3D White
Guarantee
24 month
Delivery from Europe in
6 - 11
business days
| Noise level (economic mode) | 27 dB |
| Noise level | 33 dB |
| Product type | Standard throw projector |
| Cable lock slot type | Kensington |
| Product colour | White |
| Cable lock slot | Yes |
| Power consumption (economy mode) | 200 W |
| Power consumption (standby) | 0.5 W |
| AC input frequency | 50/60 Hz |
| Power source | AC |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| Power consumption (typical) | 240 W |
| Height | 114 mm |
| Depth | 236 mm |
| Width | 313 mm |
| Weight | 2.7 kg |
| Batteries included | Yes |
| Remote control included | Yes |
| Cables included | VGA, Power |
| Manual | Yes |
| Display diagonal | 1.4 cm (0.55") |
| Built-in display | Yes |
| Display resolution | 1920 x 1200 pixels |
| RMS rated power | 10 W |
| Built-in speaker(s) | Yes |
| Audio (L/R) out | 1 |
| VGA (D-Sub) ports quantity | 1 |
| Serial interface type | RS-232 |
| Audio (L/R) in | 1 |
| Composite video in | 1 |
| HDMI ports quantity | 1 |
| HDMI version | 1.4b |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Supported video modes | 1080i, 720p, 576i, 576p, 480p, 1080p, 480i |
| Analog signal format system | PAL, SECAM, NTSC |
| Supported graphics resolutions | 1920 x 1200 (WUXGA) |
| 3D | Yes |
| Throw ratio | 1.94 - 2.16 : 1 |
| Offset | 115% |
| Aperture range (F-F) | 2.42 - 2.62 |
| Zoom type | Fixed |
| Focal length range | 22.5 - 25.79 mm |
| Zoom capability | Yes |
| Zoom ratio | 1.1:1 |
| Keystone correction, vertical | 40° |
| Projector native resolution | XGA (1024x768) |
| Vertical synchronization (min) | 23 kHz |
| Projector brightness | 4000 ANSI lumens |
| Vertical synchronization (max) | 120 kHz |
| Horizontal synchronization (min) | 15 kHz |
| Screen size compatibility | 694.4 - 7620 mm (27.3 - 300") |
| Uniformity | 80% |
| Projection technology | DMD |
| Contrast ratio (typical) | 30000:1 |
| Horizontal synchronization (max) | 102 kHz |
| Projection distance | 1.2 - 12 m |
| Native aspect ratio | 4:3 |
| Lamp power | 203 W |
| Service life of light source (economic mode) | 10000 h |
| Service life of light source | 5000 h |
| Light source type | Lamp |