Guarantee
36 month
Delivery from Lithuania in
3 - 5
business days
Dahua Wireless series cameras are not only easy to install and operate, but also perform outstandingly and cost-effective. They provide full coverage of a scene with 5MP resolution, 0° to 350° pan and -5°to 80° tilt. Their powerful functions, such as one-click proactive call, preset petrol, AI human detection & pet detection, and auto tracking, assist with the accurate detection and continuous tracking of targets. Information is also synchronously sent to your phone to keep you up-to-date. These cameras are widely used in small and medium-sized scenes such as small-sized retail stores.
| Summary | Dahua Technology H5B. Type: IP security camera, Placement supported: Indoor, Connectivity technology: Wired & Wireless. Mounting type: Desk, Product colour: Black, White, Form factor: Dome. Lens viewing angle, horizontal: 74°, Lens viewing angle, vertical: 41°, Lens viewing angle, diagonal: 88°. Sensor type: CMOS, Optical sensor size: 25.4 / 3 mm (1 / 3"). Night vision distance: 10 m, LED type: IR |
| Vendor Homepage | https://www.dahuasecurity.com/products/All-Products/Network-Cameras/Wireless-Series/NEW-Channel/Indoor-Camera/Hero-Series/H5B |
| Unit Box Height | 0.185 |
| Unit Box Length | 0.105 |
| Unit Box Width | 0.105 |
| Auto-tracking | Yes |
| Certification | CE |
| Connectivity technology | Wired & Wireless |
| Day/night mode | Yes |
| Placement supported | Indoor |
| Type | IP security camera |
| Wide Dynamic Range (WDR) | Yes |
| Form factor | Dome |
| Housing material | Plastic |
| Mounting type | Desk |
| Product colour | Black/White |
| Camera pan control | Yes |
| Camera shutter speed | 1/3 - 1/100000 s |
| Camera shutter type | Electronic |
| Camera tilt control | Yes |
| Lens viewing angle, diagonal | 88 ° |
| Lens viewing angle, horizontal | 74 ° |
| Lens viewing angle, vertical | 41 ° |
| Pan range | 0 - 350 ° |
| Tilt angle range | -5 - 80 ° |
| Optical sensor size | 1/3 " |
| Sensor type | CMOS |
| Maximum aperture number | 2 |
| LED type | IR |
| Night vision | Yes |
| Night vision distance | 10 m |
| Number of illumination LEDs | 1 |
| Bit rate | 40 kbps - 4096 kbps |
| Digital Wide Dynamic Range (DWDR) | Yes |
| Frame rate | 30 fps |
| Maximum resolution | 2880 x 1620 pixels |
| Supported graphics resolutions | 2880 x 1620/640 x 360 |
| Total megapixels | 5 MP |
| Video formats supported | H.265 |
| Video streaming | Yes |
| Built-in microphone | Yes |
| Built-in speaker(s) | Yes |
| Voice codecs | G.711a |
| Bluetooth | Yes |
| Ethernet LAN | Yes |
| Networking standards | IEEE 802.11ax/IEEE 802.11b/IEEE 802.11g/IEEE 802.11n |
| Wi-Fi | Yes |
| Wi-Fi standards | Wi-Fi 6 (802.11ax) |
| Built-in HDD | No |
| Card reader integrated | Yes |
| Compatible memory cards | MicroSD (TransFlash) |
| Maximum memory card size | 256 GB |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| Video motion detection | Yes |
| DC output voltage | 5 |
| Power consumption (max) | 4 W |
| Power consumption (typical) | 1.9 W |
| Power source type | DC |
| Operating relative humidity (H-H) | 0 - 95 % |
| Operating temperature (T-T) | -10 - 45 °C |
| Depth | 84 mm |
| Height | 123.8 mm |
| Weight | 206.5 g |
| Width | 84 mm |
| Number of cameras | 1 |
| Model | H5B |
| Model name | H5B |
| Units per Shipping Box | 30 |
| Unit Calculated Volume | 0.002235 cubm |
| Unit Calculated Weight | 0.437 kg |