Guarantee
36 month
Delivery from Lithuania in
3 - 5
business days
The Cube Series, which is under the Dahua Wireless series, are cameras that are not only easy to install and operate, but also perform outstandingly and are cost-effective. They capture sharp, detailed images of scenes in high definition and offer powerful functions including AI human and pet detection, privacy mode, and two-way talk. Information is synchronously sent to your phone to keep you up-to-date. These cameras are widely used in small and medium-sized settings such as small-sized retail stores.
| Summary | Dahua Technology DH-C5A. Type: IP security camera, Placement supported: Indoor, Connectivity technology: Wireless. Mounting type: Desk, Product colour: Black, White, Form factor: Cube. Tilt angle range: -10 - 70°, Pan range: 0 - 360°, Camera shutter speed: 1/3-1/100000. Sensor type: CMOS, Optical sensor size: 25.4 / 2.7 mm (1 / 2.7"). Night vision distance: 10 m |
| Vendor Homepage | https://www.dahuasecurity.com/products/All-Products/Network-Cameras/Wireless-Series/Indoor-Camera/Cube-Series/C5A |
| Unit Box Height | 0.175 |
| Unit Box Length | 0.08 |
| Unit Box Width | 0.08 |
| Certification | CE |
| Connectivity technology | Wireless |
| Day/night mode | Yes |
| Placement supported | Indoor |
| Type | IP security camera |
| Form factor | Cube |
| Housing material | Plastic |
| Mounting type | Desk |
| Product colour | Black/White |
| Camera shutter speed | 1/3-1/100000 s |
| Pan range | 0 - 360 ° |
| Tilt angle range | -10 - 70 ° |
| Digital Wide Dynamic Range (DWDR) (panoramic camera) | Yes |
| Optical sensor size | 1/2.7 " |
| Sensor type | CMOS |
| Minimum aperture number | 2 |
| Night vision | Yes |
| Night vision distance | 10 m |
| Number of illumination LEDs | 1 |
| Digital Wide Dynamic Range (DWDR) | Yes |
| Frame rate | 30 fps |
| Maximum resolution | 2880 x 1620 pixels |
| Total megapixels | 5 MP |
| Video formats supported | H.265 |
| Audio formats supported | G.711 A-law |
| Built-in microphone | Yes |
| Built-in speaker(s) | Yes |
| Wi-Fi | Yes |
| Wi-Fi standards | 802.11b/802.11g/Wi-Fi 4 (802.11n)/Wi-Fi 6 (802.11ax) |
| Built-in HDD | No |
| Card reader integrated | Yes |
| Compatible memory cards | SD |
| Maximum memory card size | 256 GB |
| Motion sensor | Yes |
| DC output current | 1 A |
| DC output voltage | 5 |
| Power consumption (max) | 2.75 W |
| Power source type | DC |
| Operating relative humidity (H-H) | 0 - 95 % |
| Operating temperature (T-T) | -10 - 45 °C |
| Depth | 31.9 mm |
| Diameter | 68 mm |
| Height | 119.2 mm |
| Weight | 95 g |
| Number of cameras | 1 |
| Screws included | Yes |
| Model | C5A |
| Model name | DH-C5A |
| Units per Shipping Box | 1 |
| Unit Calculated Volume | 0.00112 cubm |
| Unit Calculated Weight | 0.28 kg |