Guarantee
36 month
Delivery from Lithuania in
3 - 5
business days
3MP Indoor Fixed-focal Wi-Fi Cube Network Camera
Series Overview
The Cube Series, which is under the Dahua Wireless series, are cameras that are not only easy to install and operate, but also perform outstandingly and are cost-effective. They capture sharp, detailed images of scenes in high definition and offer powerful functions including AI human and pet detection, privacy mode, and two-way talk. Information is synchronously sent to your phone to keep you up-to-date. These cameras are widely used in small and medium-sized settings such as small-sized retail stores.
| Summary | Dahua Technology DH-C3A. Type: IP security camera, Placement supported: Indoor, Connectivity technology: Wireless. Mounting type: Desk/Wall, Product colour: Black, White, Form factor: Cube. Angle of rotation: 180°, Lens viewing angle, horizontal: 99°, Lens viewing angle, vertical: 55°. Sensor type: CMOS, Optical sensor size: 25.4 / 3.2 mm (1 / 3.2"). Night vision distance: 10 m, LED type: IR |
| Vendor Homepage | https://www.dahuasecurity.com/bd/products/All-Products/Network-Cameras/Wireless-Series/Indoor-Camera/Cube-Series/C3A |
| Unit Box Height | 0.08 |
| Unit Box Length | 0.175 |
| Unit Box Width | 0.08 |
| Certification | CE |
| Connectivity technology | Wireless |
| Day/night mode | Yes |
| Placement supported | Indoor |
| Type | IP security camera |
| Wide Dynamic Range (WDR) | Yes |
| Form factor | Cube |
| Housing material | Plastic |
| Mounting type | Desk/Wall |
| Product colour | Black/White |
| Angle of rotation | 180 ° |
| Camera shutter speed | 1/3 - 1/100000 s |
| Camera shutter type | Electronic |
| Lens viewing angle, diagonal | 117 ° |
| Lens viewing angle, horizontal | 99 ° |
| Lens viewing angle, vertical | 55 ° |
| Pan range | 0 - 360 ° |
| Tilt angle range | -10 - 70 ° |
| Optical sensor size | 1/3.2 " |
| Sensor type | CMOS |
| Maximum aperture number | 2 |
| LED type | IR |
| Night vision | Yes |
| Night vision distance | 10 m |
| Number of illumination LEDs | 1 |
| Bit rate | H.265: 80 kbps-4096 kbps |
| Digital Wide Dynamic Range (DWDR) | Yes |
| Frame rate | 30 fps |
| Maximum resolution | 2304 x 1296 pixels |
| Supported graphics resolutions | 2304 x 1296/640 x 360 |
| Total megapixels | 3 MP |
| Video compression formats | H.265 |
| Built-in microphone | Yes |
| Built-in speaker(s) | Yes |
| Voice codecs | G.711a |
| Bluetooth | Yes |
| Ethernet LAN | No |
| Wi-Fi | Yes |
| Wi-Fi standards | 802.11b/802.11g/Wi-Fi 4 (802.11n)/Wi-Fi 6 (802.11ax) |
| Card reader integrated | Yes |
| Compatible memory cards | MicroSD (TransFlash) |
| Maximum memory card size | 256 GB |
| Privacy protection | Yes |
| Video motion detection | Yes |
| DC output current | 1 A |
| DC output voltage | 5 |
| Power consumption (max) | 2.48 W |
| Power consumption (typical) | 1.49 W |
| Power source type | DC |
| Operating relative humidity (H-H) | 0 - 95 % |
| Operating temperature (T-T) | -10 - 45 °C |
| Mobile operating systems supported | Android/iOS |
| Depth | 31.9 mm |
| Height | 119.2 mm |
| Weight | 95 g |
| Width | 68 mm |
| Number of cameras | 1 |
| Model | C3A |
| Model name | DH-C3A |
| Units per Shipping Box | 36 |
| Unit Calculated Volume | 0.001388 cubm |
| Unit Calculated Weight | 0.3 kg |