Reolink TrackMix Series P760 - 4K Outdoor Camera, Dual View, Auto-Zoom Tracking, PoE Connection, Color Night Vision
Product reference:
6-P760
Reolink TrackMix Series P760 - 4K Outdoor Camera, Dual View, Auto-Zoom Tracking, PoE Connection, Color Night Vision
Reolink TrackMix Series P760 - 4K Outdoor Camera, Dual View, Auto-Zoom Tracking, PoE Connection, Color Night Vision
Product reference:
6-P760
Reolink TrackMix Series P760 - 4K Outdoor Camera, Dual View, Auto-Zoom Tracking, PoE Connection, Color Night Vision
You have 3 products in compare list, please remove someone and try again
- Add to favorites products
- Added to favorites products
- Removed to favorites product
Guarantee
24 month
Delivery from Europe in
6 - 11
business days
| Product colour | White, Black |
| Mounting type | Ceiling/wall |
| Form factor | Dome |
| Protection features | Weatherproof |
| DC output current | 2 A |
| Power consumption (max) | 12 W |
| Power source type | DC, PoE |
| DC output voltage | 12, 48 |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 - 90% |
| Operating temperature (T-T) | -10 - 55 °C |
| Reset button | Yes |
| Width | 228.2 mm |
| Height | 129 mm |
| Depth | 147 mm |
| Weight | 1.21 kg |
| Supported network protocols | HTTPS, SSL, TCP/IP, UDP, HTTP, IPv4, UPnP, RTSP, RTMP, ONVIF, SMTP, NTP, DHCP, DNS, DDNS, FTP, P2P |
| Ethernet LAN | Yes |
| Number of users | 20 user(s) |
| Bluetooth | No |
| Networking standards | IEEE 802.1af |
| Wi-Fi | No |
| User access level | Administrator, User |
| Mobile operating systems supported | Android, iOS |
| Windows operating systems supported | Yes |
| Mac operating systems supported | Yes |
| Built-in light | Yes |
| Day/night mode | Yes |
| Type | IP security camera |
| Placement supported | Indoor & outdoor |
| Luminous flux | 450 lm |
| Colour temperature | 6500 K |
| Connectivity technology | Wired |
| Number of cameras | 1 |
| Mounting kit | Yes |
| Cables included | LAN (RJ-45) |
| Screws included | Yes |
| Audio system | 2-way |
| Built-in microphone | Yes |
| Built-in speaker(s) | Yes |
| Card reader integrated | Yes |
| Maximum memory card size | 256 GB |
| Compatible memory cards | MicroSD (TransFlash) |
| Built-in HDD | No |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| Tilt speed | 60 °/sec |
| Tilt angle range | 0 - 90° |
| Pan range | 0 - 355° |
| Pan speed | 90 °/sec |
| Camera tilt control | Yes |
| Camera pan control | Yes |
| Number of sensors | 2 |
| Sensor type | CMOS |
| Optical sensor size | 25.4 / 3 mm (1 / 3") |
| Supported video modes | 2160p |
| Supported graphics resolutions | 3840 x 2160 |
| Frame rate | 25 fps |
| Video recording | Yes |
| Video compression formats | H.264, H.265 |
| Maximum resolution | 3840 x 2160 pixels |
| Total megapixels | 8 MP |
| LED type | IR |
| Night vision | Yes |
| Number of illumination LEDs | 2 |
| Night vision distance | 30 m |
| Infra-red wavelength | 850 nm |
| Maximum aperture number | 1.6 |
| Warnings | The product contains electronic components; do not dispose of with the normal household waste., Avoid direct contact with water to prevent electrical damage., Ensure that the product is properly installed and protected against falling. |
Offensive and promotional comments are unpublished.
Testimonials not found!
Request for product delivery/order