- In stock
-
−16%
The Anycubic Kobra 3 V2 Combo 3D printer offers a maximum print speed of up to 600 mm/s and supports multi-color printing with the ACE Pro module. It features an automatic leveling system, filament detection, and a built-in 720p camera for print monitoring.
The Anycubic Kobra 3 V2 Combo 3D printer offers a maximum print speed of up to 600 mm/s and supports multi-color printing with the ACE Pro module. It features an automatic leveling system, filament detection, and a built-in 720p camera for print monitoring.
Guarantee
24 month
Delivery from Europe in
8 - 9
business days
The Anycubic Kobra 3 V2 Combo 3D printer has a maximum print speed of 600 mm/s and supports multi-color printing with the ACE Pro module. It features an automatic leveling system, filament detection, and a built-in 720p camera for print monitoring.
Features | |
|---|---|
| Product type | 3D printer |
| Brand | Anycubic |
| Model | K3VC-IP-O |
Specifications | |
| Dimensions | Cobra 3 V2: 452.9 x 504.7 x 483 mm; ACE Pro: 365.94 x 282.84 x 234.5 mm |
| Weight | Cobra 3 V2: 9.37 kg; ACE Pro: 4.6 kg |
| Supported materials | Cobra 3 V2: PLA, TPU, PETG, ABS; ACE Pro: PLA, PETG, ABS, ASA, PET, PA, PC, PP, HIPS |
| Power | 400W |
| Print size | 255 x 255 x 260 mm |
| Maximum print speed | 600 mm/s |
| Maximum table temperature | 110 °C |
| Spray temperature | Maximum 300 °C |
| Touch screen | 4.3 inches |
| Active drying | Supported, max drying temperature 55°C |
| Automatic ironing mode | LeviQ 3.0 + no Z-axis offset + design optimization |
| Filament detection | Supported |
| Refresh after power loss | Supported |
| Video surveillance | 720p HD camera |
| Control and printing methods | Printer, Anycubic Slicer Next, Anycubic app, USB (printing only) |