Gorenje BOS67371CLB oven 77 L 2300 W A Black
Gorenje BOS67371CLB oven 77 L 2300 W A Black
Guarantee
24 month
Delivery from Europe in
4 - 8
business days
| Built-in display | Yes |
| Door hinge | Down |
| Appliance placement | Built-in |
| Interior material | Enamel |
| Control type | Rotary |
| Product colour | Black |
| Door material | Glass |
| Display type | Analog |
| Energy efficiency class | A |
| Energy consumption (conventional) | 0.97 kWh |
| Energy consumption (forced convection) | 0.82 kWh |
| Energy efficiency scale | A+++ to D |
| Connected load | 3500 W |
| Installation compartment height | 60 cm |
| Package width | 620 mm |
| Weight | 28.3 kg |
| Depth | 564 mm |
| Height | 595 mm |
| Package weight | 30.3 kg |
| Installation compartment width | 56.4 cm |
| Installation compartment depth | 55 cm |
| Installation compartment height (min) | 59 cm |
| Width | 595 mm |
| Package height | 660 mm |
| Package depth | 675 mm |
| Installation compartment width (min) | 56 cm |
| Grill grid included | Yes |
| Number of baking trays | 2 |
| Baking tray | Yes |
| Warnings | The product heats up during use - risk of burns., Do not use in damp areas - risk of electric shock., The product requires connection to a properly installed and earthed electrical outlet. |
| Total oven power | 2300 W |
| Oven type | Electric |
| Total oven(s) interior capacity | 77 L |
| Keep warm function | Yes |
| Pizza making function | Yes |
| Convection cooking | Yes |
| Grill | Yes |
| Number of ovens | 1 |
| Oven size | Large |
| Reheat function | Yes |
| Oven net capacity | 77 L |
| Maximum temperature (convection) | 300 °C |
| Oven defrost function | Yes |
| Interior light | Yes |